USG ginekologiczne to standard w prowadzeniu ciąży
Badanie usg ciąży pozwala monitorować rozwój płodu i nadzorować przebieg ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby wykonać je minimum trzy razy
- pierwsze między 11 a 14 tygodniem ciąży;
- drugie między 18 a 22 tygodniem ciąży;
- trzecie między 30 a 33 tygodniem ciąży;
Dotyczy to oczywiście ciąży fizjologicznej, przebiegającej prawidłowo. Jeśli istnieją medyczne wskazania do dodatkowych badań, to należy je wykonywać tak często, jak jest to potrzebne. Jeśli np. pacjentka ma nadciśnienie, cukrzycę czy jest w ciąży bliźniaczej, to konieczne są częstsze badania. W przypadku wystąpienia krwawień wykonuje się USG nawet co kilka dni.
Pomimo różnych spekulacji i pogłosek, jak dotąd nie udowodniono żadnych ujemnych skutków USG ani dla kobiet, ani dla płodu.
Specjalistycznych oznaczeń w badaniu ultrasonograficznym jest bardzo dużo. Skróty oznaczają pomiary jakie są mierzone w trakcie badania. Jednak na swoim wyniku znajdziesz tylko kilka z nich. Nie każdy pomiar jest wykonywany przy każdym badaniu. Niektóre pomiary trzeba mierzyć w ściśle określonym czasie ciąży, np. przezierność karkową (NT) ocenia się tylko podczas USG wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży.
Czytaj dalej