Blog - Kategoria: Leczenie Niepłodności
Leczenie Niepłodności
Dla par starających się do tej pory bezskutecznie o dziecko, które chcą wyjaśnić przyczyny tego problemu i podjąć leczenie oferujemy nowoczesną, kompleksową opiekę medyczną. Pomoc jest adresowana szczególnie do tych par, które na tym etapie nie kwalifikują się jeszcze lub nie chcą uciekać się do metod wspomaganego rozrodu opartych na zapłodnieniu zewnątrzustrojowym. Mając świadomość, że nie we wszystkich przypadkach możliwe jest posiadanie dziecka bez konieczności większej ingerencji w naturę i zastosowania procedur „in vitro” współpracujemy z najlepszymi ośrodkiem w Polsce Kliniką Novum, przygotowując naszych pacjentów do zapłodnienia pozaustrojowego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje niepłodność za chorobę społeczną, cywilizacyjną. Dotyka ona co czwartą, piątą, a niektórzy twierdzą, że co szóstą parę na świecie. W Polsce 1,5 miliona par z różnych przyczyn nie może mieć dzieci, czyli około 3 miliony ludzi.
O niepłodności mówimy gdy para nie może zajść w ciążę w ciągu roku, mimo regularnego współżycia seksualnego i braku stosowania środków i metod antykoncepcyjnych.
- Wśród niepłodnych par przyczyną niepłodności jest czynnik:
- jedynie kobiecy - 35% par
- jedynie męski - 35% par
- obojga partnerów - 10% par
- czynniki idiopatyczne, czyli niepoznane - 20% par
Niepłodność to choroba. I jak z każdą chorobą należy udać się do lekarza. Nie ma na co czekać, bo czas działa na niekorzyść pacjenta. Dlatego po roku współżycia bez stosowania antykoncepcji para, u której nie dochodzi do ciąży, powinna szukać pomocy lekarza. Wcześniej jeśli kobieta ma skończone 35 lat lub ma bardzo nieregularne cykle miesiączkowe.
Dzień Dobry TVN i ja
Posłom popierającym in vitro abp Hoser grozi ekskomuniką. Tak mocne ostrzeżenie dla polityków, którzy opowiedzą się za metodą sztucznego zapłodnienia, jeszcze ze strony Kościoła nie padło. Spotkanie oraz rozmowa o in vitro w programie Dzień Dobry TVN
Radio TOK FM i ja
Twórca metody in vitro brytyjski lekarz Robert Geoffrey Edwards otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie Medycyny i Fizjologii. Stworzył ją wspólnie z Patrickiem Steptoe: niestety ten drugi nie dożył do uhonorowania. Osiągnięcia obu lekarzy w leczeniu niepłodności są bezsprzeczne. Od czasu pierwszego sukcesu metoda Edwardsa i jego współpracowników udostępniona lekarzom na całym świecie umożliwiła narodziny ponad czterech milionów dzieci.
Zapraszam do wysłuchania audycji z moim udziałem dotyczącą wykorzystania metody in vitro.
Pokonać niepłodność
Coraz częściej i coraz więcej słyszymy o niepłodności. Jest to choroba społeczna, która dotyka ok. 15%-20% społeczeństwa w wieku rozrodczym, a więc co 5 – 6 para starająca się o dziecko, ma problem z jego poczęciem. Na nasze pytania dotyczące niepłodności odpowiada dr Anna Zygler – Przysucha - ginekolog położnik, specjalista medycyny rozrodu z Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum
Parametry nasienia według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Zalecane postępowanie terapeutyczne w rozrodzie wspomaganym
Wykład przygotowany dla lekarzy oddziału klinicznego Położnictwa i Ginekologii w szpitalu Bielańskim w Warszawie, wykład oparty był o stanowisko ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) z 2008 roku rozszerzony o standardy PTMR (Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej)
Cytologia nie czekaj, bo może być za późno!
Według statystyk około jedna trzecia dorosłych Polek nigdy nie miała wykonanej cytologii. Mimo wielości programów profilaktycznych, rosnącej świadomości społecznej czy kampanii reklamowych adresowanych do kobiet, wciąż wiele pacjentek nie przywiązuje wagi do tego krótkiego i prostego badania, które może uratować im życie i szybko wykryć raka szyjki macicy. Cytologia jest badaniem bezbolesnym i dającym natychmiastowe, rzetelne wyniki. Warto więc zdecydować się na jej wykonanie, zwłaszcza, jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.
Diagnostyka niepłodności.
Wskazania do rozpoczęcia diagnostyki.
Roczny okres oczekiwania na ciążę bez efektu jest wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki niepłodności. Krótszy czas oczekiwania na rozpoczęcie diagnostyki a nawet rozpoczęcia leczenia należy rozważyć, jeżeli:
- Wiek kobiety przekracza 35 lat.
- Wywiad wskazuje na zaburzenia rytmu krwawień o charakterze oligo/amenorrhea.
- Wywiad lub badanie wskazuje na patologię macicy, jajowodów, lub endometriozę.
- Wykonane poprzednio badania wskazują na istniejący poważny czynnik męski.
Rządowy program refundacji in vitro
Rządowy program in vitro nie będzie kontynuowany w następnych latach
Ministerstwo Zdrowia stworzyło portal www.invitro.gov.pl w całości poświęcony rządowemu programowi refundacji zabiegów in vitro. Na stronie znajdują się informacje przydatne dla par, które chcą wziąć udział w programie. Poszczególne zakładki zawierają m.in. informacje na temat realizatorów programu, warunków uczestnictwa czy zasad finansowania projektu. Warto tam zajrzeć.
Jak się przygotować do badania cytologicznego?
- Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.
- Do higieny intymnej używaj płynów o kwaśnym pH, gdyż mydło posiadające silnie zasadowy odczyn zmienia fizjologicznie kwaśne środowisko narządów kobiecych.
- Nie stosuj irygacji przed badaniem cytologicznym, ani nie zakładaj tamponów.
- Jeżeli stosujesz leki dopochwowe, przyjdź na badanie cytologiczne po odczekaniu 6 dni od ostatniej dawki leku.
- Powstrzymaj się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem.
- Odczekaj co najmniej 1 dzień po badaniu ginekologicznym.
Co to jest Inseminacja (IUI)?
Inseminacja (IUI) to najprostsza i najmniej obciążająca dla kobiety metoda wspomaganego rozrodu. Zabieg ten jest bezbolesny, polega na umieszczeniu w jamy macicy, specjalnie wyselekcjonowanych w laboratorium plemników przy pomocy cieniutkiego cewnika. Metoda pozwala na wybranie z próbki nasienia partnera najbardziej sprawnych i wartościowych plemników oraz zmniejszenie niekorzystnego wpływu wielu czynników obniżających szansę zapłodnienia na etapie pochwy czy kanału szyjki macicy. Plemniki podlegają ponadto aktywacji ułatwiającej, a u niektórych par - umożliwiającej, zapłodnienie komórki jajowej. Żeby procedurę tę przeprowadzić, laboratorium musi mieć możliwość przygotowania przynajmniej kilku milionów plemników.